„Jest się takim, jak miejsce, w którym się jest” – pisała Zofia Nałkowska. Jaka więc jest i będzie pisarka i działaczka społeczna w Tychach, dobrym miejscu? To właśnie w Tychach powstał malarsko-ceramiczny mural zaprojektowany i wykonany przez duet Czary-Mury, czyli tyszanina Marka Grelę i Martę Piróg. Nietypowa wizja ozdobiła jedną ze ścian budynku zlokalizowanego przy ulicy imienia poetki, której podobizna znalazła się na artystycznym dziele stworzonym w ciągu ostatniego miesiąca. Uroczyste odsłonięcie muralu i powitanie Nałkowskiej w Tychach odbędzie się w sobotę, 10 października o 12.00.
Tyski mural powstał w ramach Programu Rewitalizacji dla miasta Tychy. Zachodnią ścianę jednego z budynków przy ul. Nałkowskiej zdobi siedząca na ławce Zofia Nałkowska w otoczeniu kwitnących drzew. Za pomysł, projekt i całkowite wykonanie tego nietypowego dzieła odpowiedzialni są Marek Grela, tyszanin, a co więcej, mieszkaniec osiedla „N”, gdzie zamieszkała także Nałkowska, oraz Marta Piróg odpowiedzialna za ceramiczną część dzieła. Przy ścianie stanęło rusztowanie, na którym od końca sierpnia pracowali artyści stopniowo wskrzeszając postać pisarki i działaczki społecznej. Oprócz działań stricte malarskich, osobnym, praco- i czasochłonnym zajęciem było przygotowanie ceramicznych elementów, które miały ukwiecić drzewa „rosnące” nad bohaterką dzieła. Gliniane elementy po wypaleniu w temperaturze 800 °C, szkliwieniu i ponownym wypalaniu tym razem już w 1220 °C utworzyły niemal 750 kwiatów, przy łącznej liczbie 3730 tworzących je płatków.
Teraz, gdy prace nad muralem są już ukończone, Miejskie Centrum Kultury w Tychach i duet Czary-Mury zapraszają na uroczyste odsłonięcie muralu i powitanie Zofii Nałkowskiej w Tychach. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 10 października o 12.00 przy muralu (Tychy, os. N, ul. Nałkowskiej – naprzeciwko Przedszkola Niepublicznego „Jedynka”) – wśród zebranych nie zabraknie samej Nałkowskiej (wcieli się w nią Anna Swoboda), rozdawane będą pamiątkowe zakładki do książki z fragmentem muralu, a na miejscu będzie można także porozmawiać z artystami z Czary-Mury. Dzieci z pobliskiego Przedszkola Niepublicznego „Jedynka” w krótkim programie artystycznym przedstawią sylwetkę sąsiadującej z ich placówką poetki.
Otoczenie zrewitalizowanej alei spacerowej zachęca do odwiedzania tej części miasta w celach rekreacyjnych i by podziwiać mural. To także doskonałe miejsce dla samej Nałkowskiej, która w „Dziennikach” pisała „Jestem kimś, kto musi żyć powoli. Widzę wtedy urok życia, doznaję go w całości”. Niech mural zlokalizowany w tym miejscu miasta Tychy przypomina o radości życia i cieszy mieszkańców.
Jeszcze w bieżącym roku autorzy muralu, Marek Grela i Marta Piróg, poprowadzą także warsztaty pt. „Tychy – pejzaż malarsko-ceramiczny” w klubach osiedlowych Orion oraz Olimpia Tyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „OSKARD”, a efekty pracy można będzie zobaczyć w grudniu. Tematem będą prace wykonane tą samą techniką, co mural z Nałkowską.