Miasto pełne kultury! – co za nami, a co przed nami?

Miasto pełne kultury! – co za nami, a co przed nami?

Instytucje kultury w mieście nie próżnują! Za nami bardzo intensywny miesiąc. Wystawy, koncerty, pokazy, nagrania – to tylko niektóre z aktywności, w jakich mogli brać udział mieszkańcy. Co najważniejsze, przed nami kolejne ekscytujące wydarzenia.

Miejskie Centrum Kultury w Tychach

Pomimo wielu przeciwności, szczególnie tych związanych z pogodą, udało nam się zorganizować pięć projekcji filmów – trzy z nich realizowane były w ramach Plenerowego Kina Freelove, a pozostałe dwa odbyły się dzięki Budżetowi Obywatelskiemu w dzielnicy Urbanowice.

Raz w tygodniu spotykaliśmy się również w ogrodzie Miejskiego Centrum Kultury w Tychach podczas „Letniego Ogrodu Sztuk Wszelakich”. Dotychczas na naszej plenerowej scenie zobaczyliśmy Fabrykę Kultury i ich „Bajkowe Piosenki”, Pana Korka – warsztaty pn.„Brr… Bardzo Zimno”, iluzjonistę Adriana Mitoraja i jego program „Poza wyobraźnią” Adrian Mitoraj, a także Teatr na Walizkach – „Satyriada”.

Wspominając o „Letnim Ogrodzie Sztuk Wszelakich” nie sposób nie wspomnieć o Klubie Urbanowice i Klubie Wilkowyje, gdzie prowadzone były warsztaty dla dzieci w dwóch grupach wiekowych: plastyczne, rękodzielnicze, survivalowe, fizyczne, majsterkowania, ceramiczne, kodowania offline, bębniarskie – łącznie 46 spotkań warsztatowych!

Dzieci i seniorzy brali aktywny udział w cyklicznych warsztatach organizowanych na osiedlu A i Żakowie – zdrowy kręgosłup, zajęcia kreatywne dla dzieci, nordic walking, warsztaty rękodzieła dla seniorów – wianki, makrama.

Nie zrezygnowaliśmy również z naszych cykli on-line, które cieszą się bardzo dużą popularnością. Na naszej stronie a Facebooku oraz na YouTube znaleźć można takie materiały, jak Niemożliwe? Nie dla Polaków!” – wywiad z Adamem Bieleckim, „Dla Tych Zagrają w sieci na wakacjach” – prezentacje singli zespołów związanych z Tychami nagrywanych w MCK Tychy (Chłodno, Michał Czachowski i Piotr Nowakowski, Lars On i Doriko, Sidor X S-Age)

Co przed nami?

14 sierpnia zapraszamy do udziału w mobilnych grach miejskich „Zgrane Tychy”. Planowane są 3 gry w oparciu o 3 scenariusze w 3 lokalizacjach miasta:

– kryminalna „Zagadki Sherlocka” w Paprocanach,

– „Przygody Barubara” inspirowane książką „Przygody Zbója Barubara” autorstw B. Szymczyka wydanej przez MCK w ramach Tyskiego Banku Kultury w lokalizacji rewitalizowanego osiedla N i O

– „Wyjątkowe stworzenia” na terenie osiedla H i Ł w ramach programu rewitalizacji

Wszystkie gry zbudowane są na Aplikacji Action Track (aby zagrać należy ją pobrać).

Wydarzenia w sierpniu:

Plenerowe Kino FreeLove: „Kraina Miodu” (ogród MCK, 07.08.2020)

Kino Samochodowe z okazji Święta Wojska Polskiego: „Legiony” (Park Miejski Solidarności, 15.08.2020)

Obchody Powstań Śląskich:

15.08 sobota g. 10.00 – 101. Rocznica Wybuchu I Powstania Śląskiego  Czułów – msza św. w kościele pw. Świętego Krzyża na Czułowie oraz składanie kwiatów pod pomnikiem

16.08 niedziela, g. 17.00 – 101. Rocznica Wybuchu I Powstania Śląskiego Paprocany – składanie kwiatów przy Tablicy Pamiątkowej na Przedszkolu w Paprocanach, msza św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa na Paprocanach, oprawa muzyczna – chór Presto Cantabile


21.08 piątek, g. 14.00 100. Rocznica Wybuchu II Powstania Śląskiego Urbanowice – msza św. w kościele pw. Matki Bożej Pośredniczki Wszelkich Łask (Orkiestra KWK Piast w kościele i podczas przemarszu, Chór Cantate Deo w kościele; przemarsz z udziałem orkiestry dętej kopalni Piast-Ziemowit do ronda imienia Wiktora i Tomasza Szczygieł oraz ks. Leona Szkatuły przy ul. Turyńskiej: hymn, odczyt prof. Mariana Małeckiego (autora książek o powstaniach śląskich), salwa honorowa Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Pszczynie, złożenie kwiatów pod Pomnikiem Powstańców Śląskich w Urbanowicach, spektakl plenerowy w ogrodzie Klubu Urbanowice o godz. 16.30 „Gdzie ci będzie tak dobrze jak tu?” spektakl o powstaniach śląskich, Teatr TripPlenerowe Kino FreeLove: „Maiden” (Tychy, ogród MCK, 28.08.2020)

Plenerowe Kino Familijne w dzielnicy Czułów – pl. K. Ryguły 1 (Budżet Obywatelski, 14.08.2020 „Tajemnica Raoula Taburina”, 28.08.2020 „Asterix i Obelix – Tajemnica Magicznego wywaru”

Port Pieśni Pracy:

28.08 Piątek:

17.30 – 18.30 Warsztaty plastyczne dla dzieci

18.30 – 19.30 Koncert zespołu „Trzecia Miłość”

19.30 – 20:00 projekcja filmu „II koncert na wiolonczelę i orkiestrę” w reż. Macieja Stuhra

20:00 – projekcja filmu „Maiden” reż.Alex Holmes

29.09.2020 Sobota:

19:00 Banana Boat

20:00 Perły i Łotry

21:00 Ryczące Dwudziestki

30.08. Festyn rodzinny w dzielnicy Wartogłowiec

Letni Ogród Sztuk Wszelakich:

9.08 Pokaz eksperymentów „Szybciej, dalej, mocniej. Akcja? Reakcja!” – Pan Korek Laboratorium,

16.08 spektakl „Piraci” – Fabryka Kultury,

23.08 Pokaz walk średniowiecznych – Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Golęszyce”,

30.08 spektakl „Ukryte” – Teatr HoM

Cykliczne warsztaty na os. A (Budżet Obywatelski – poniedziałki: zdrowy kręgosłup, wtorki: zajęcia kreatywne dla dzieci, soboty: nordic walking)

Cykliczne warsztaty rękodzieła dla seniorów na Żwakowie (Budżet Obywatelski – 13.08 – haft matematyczny, 27.08 papierowa wiklina)

30.08. Festyn Rodzinny w Wartogłowcu

Teatr Mały w Tychach

Tradycją funkcjonowania instytucji artystycznych (teatrów, filharmonii i orkiestr) jest działalność sezonowa, a zatem intensywne funkcjonowanie repertuarowe od początku września do końca czerwca, zaś w przerwie wakacyjnej praca na scenie – próby do produkowanych przedstawień. Podobnie będzie również w Teatrze Małym, przy czym dalej będziemy intensywnie realizować ofertę online, realizowaną w ramach projektu proLOGOS, dofinansowanego w ramach projektu „Kultura cyfrowa” Narodowego Centrum Kultury.

Niemniej jednak koniec sezonu, wiąże się z zakończeniem kilku działań cyklicznych, jakie realizowaliśmy przez ostatnie tygodnie. Po dwunastu odcinkach zakończyliśmy realizację cyklu „Bajki z brodą” nagraniem z udziałem najaktywniejszych ilustratorów naszych realizacji, bajki Grimmów pt. „Król drozdobrody”. Nagranie połączone było z realizacją nagrania kulis rejestracji tej baśni oraz rozmowy z dziećmi na temat całego cyklu. Nagranie to znalazło się na fb Teatru Małego. To i wszystkie zrealizowane dotąd baśnie online, wciąż oglądać można w mediach społecznościowych Teatru.

W niedzielę 5 lipca zaprezentowany został ostatni akt powieści „Ogniem i mieczem”, prezentowanej w formie audiobooka od ponad dwóch miesięcy na fb Teatru. Zakończeniu tego projektu towarzyszył krótki film prezentujący kulisy realizacji całego cyklu, powody jej rozpoczęcia oraz efekty zeń wynikające.

Natomiast w niedzielę 12 lipca wyemitowano w mediach społecznościowych Teatru ostatni odcinek Archiwum LOGOS FEST. Przez ostatnie trzy miesiące wyemitowaliśmy niespełna pięćdziesiąt odcinków cyklu, w ramach którego przypomnieliśmy wykonania piosenek dotychczasowych patronów literackich Tyskiego Festiwalu Słowa: Gałczyńskiego, Osieckiej, Grechuty, Młynarskiego, Przybory, w interpretacji artystów związanych z tyską sceną, ale także wybitnych, zaproszonych do udziału w koncertach galowych festiwalu znamienitych gości, m.in. Olgi Bończyk, Grażyny Łobaszewskiej, Renaty Przemyk, Doroty Miśkiewicz. Materiał ten ma wyjątkowe znaczenie, ponieważ każdy z wykonawców przygotowywał swoje interpretacje specjalnie na zamówienie naszego festiwalu, aranżacje wszystkich utworów zamawiane były specjalnie dla potrzeb produkowanych koncertów, a zaproszeni przez nas artyści wykonali te utwory premierowo na naszej festiwalowej scenie. Umieszczenie tych treści w powszechnym obiegu, pozwala zaprezentować bogaty dorobek LOGOS FEST.

Wciąż na kanale YouTube Teatru dostępne są i zyskują kolejnych odbiorców, nasze wcześniejsze produkcje, na czele z „Miniaturą o ciszy” zrealizowaną w oparciu o piosenki Kofty ze specjalnym udziałem Iwony Loranc i Andrzeja Poniedzielskiego oraz „Iluzje” Iwana Wyrypajewa z Katarzyną Herman, Martą Ścisłowicz i Bronisławem Wrocławskim w obsadzie. Produkcje te, dzięki obecności „w sieci” zyskują uznanie w ogólnopolskim obiegu artystycznym. Na temat „Iluzji” pojawiają się pochlebne recenzje w ogólnopolskiej prasie teatralnej. Doceniany jest również fakt, że jako pierwsi w kraju, i jedni z nielicznych (tylko trzy teatry w Polsce podjęły taki wysiłek) zrealizowaliśmy w czasie pandemii przedstawienie, które nie jest przeniesieniem ze sceny wcześniej przygotowanej premiery, ale od początku realizowane było jako widowisko internetowe, które w twórczy sposób ilustruje sytuację ludzi niemogących spotkać się ze sobą twarzą w twarz, by rozmawiać o sprawach ich nurtujących.

W ramach projektu proLOGOS cyklicznie realizujemy słuchowiska na podstawie twórczości patronów LOGOS FEST. Trzy z nich, pochodzące z cyklu „Dialogi na cztery nogi” autorstwa Jonasza Kofty, nagraliśmy w studio w Warszawie, a w ich głównych bohaterów wcielili się Tomasz Grochoczyński (wieloletni wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie, Dziekan Wydziału Aktorskiego, a następnie Prorektor ds. nauczania tejże uczelni, jeden z najlepszych aktorów i reżyserów dubbingowych w Polsce) oraz Piotr Fronczewski, który w przeszłości bardzo przyjaźnił się z Jonaszem Koftą, i powrót do Jego twórczości, która jak się okazuje, wciąż jest aktualna, traktuje jako możliwość pokazania młodszym pokoleniom odbiorców, jak ważny w literaturze i teatrze radiowym jest finezyjny, irracjonalny humor Kofty – tej twórczości nie można chować do szuflady. Zbudowaliśmy tym samym cykl trzech słuchowisk o bohaterach, którzy za sens swych spotkań uznawali dialogi, w których z ogromną finezją zmieniali role, wcielali się w postaci, którymi pragnęli być, by za chwilę stać się kimś zupełnie innym, a wszystko to przesączone mistrzowską grą słów i zapożyczeniami językowymi zarówno z literatury popularnej, jak i mowy potocznej.

Pierwsze ze słuchowisk: „Życie światowe i towarzyskie” zostało udostępnione 24 lipca. Drugie z cyklu: „Przednie brednie poobiednie” pojawią się w mediach społecznościowych Teatru 31 lipca. Bohaterowie tego słuchowiska stylizując się na brytyjską szlachtę (co słychać również w wymowie i artykulacji – Piotr Fronczewski dawno już w pracy głosem, nie zdecydował się na tego rodzaju charakterystyczność w kreowaniu postaci) wspominając z pozoru zwykłe wydarzenia z ich życia, które w zderzeniu z reakcją partnera, okazują się absolutnie nadzwyczajne.

Cykl zakończymy 7 sierpnia premierą słuchowiska „Czyste szaleństwo” – najdojrzalszego, najciekawszego i najbardziej rozbudowanego z całego cyklu. Tu  nasi bohaterowie podróżują pomiędzy dzikimi górskimi odmętami, spokojną wsią, a wielkim miastem w którym odwiedzają restauracje, filharmonię, fryzjera, a nawet wróżkę.

Wszystkie produkcje realizowane w ramach cyklu proLogos, zgodnie z umową z Narodowym Centrum Kultury (donatorem projektu) pozostaną w Internecie jeszcze przez kilkanaście tygodni, niemniej jednak do spotkania z bohaterami „Dialogów na cztery nogi” zachęcamy szczególnie gorąco teraz, w czasie wakacyjnym, gdy inteligentny humor i irracjonalne skojarzenia bohaterów wykreowanych wiele lat temu rzez duet Kofta/Friedman, stanowi miłe wypełnienie dla urlopowego odpoczynku.

Ponadto w ramach proLOGOS regularnie realizujemy cykle: Sownik Teatralny, Połamańce językowe, a za chwilę ruszą także webinaria dla kandydatów na wydziały aktorskie szkół teatralnych oraz poradnik recytatora, który adresowany jest głównie do uczestników Turnieju Recytatorskiego Onlie w ramach proLOGOS.

Z tego powodu w tym tygodniu pojawi się w Tychach profesor Anna Kramarczyk – wykładowca wrocławskiej filii Akademii Teatralnej w Krakowie, wieloletni dziekan Wydziału Lalkarskiego tej uczelni, gdzie specjalizuje się w tematyce techniki mowy. I właśnie tę dziedzinę przybliżać będzie w ramach internetowego webinarium uczestnikom turnieju recytatorskiego proLOGOS oraz w kolejnych odcinkach Poradnika Recytatora, udostępnianych na kanale YouTube Teatru Małego.

Kontynuowana jest również działalność Galerii OBOK, w której wciąż oglądać można wystawę stałą ze zbiorów Galerii, równolegle do prowadzonej działalności internetowej – wystaw i omówień kuratorskich w mediach społecznościowych instytucji. Publikowane są także kolejne odcinki cyklu „Sztuka od kuchni”, prowadzone przez naszą edukatorkę Joannę Rupik oraz kuratora galerii Wojciecha Łukę, a w całości rejestrowane przez pracowników Teatru w przestrzeni Galerii. Nową inicjatywą zespołu Galerii jest wspieranie lokalnych absolwentów szkól średnich, przygotowujących się do egzaminów wstępnych na ASP, w skompletowaniu Ich teczki z pracami kwalifikacyjnymi na studia wyższe.

Sierpień w Teatrze:

,,Kroniki słów”- bezpłatne warsztaty teatralne online dla rodzin z małymi dziećmi

20.08.2020, g. 10:30 – 12:00, 13:00 – 14:30 , 21.08.2020 g. 10:30 – 12:00

Obowiązują zapisy na: edukacja@teatrmaly.tychy.pl

Słuchowiska:

7.08.2020 g. 18:00 ,,Czyste szaleństwo” J. Kofta

21.08.2020 g. 12:00 ,,Pantoflisko” A. Osiecka

Mini słownik teatralny

5.08.2020, 12.08.2020, 19.08.2020, 26.08.2020

Muzeum Miejskie w Tychach

WYSTAWY:


Raz widziałem przy niedzieli rybki srebrne trzy w kąpieli… W świecie ilustracji i rzeźb Józefa Wilkonia
8 lipca – 13 września 2020
STARY MAGISTRAT, pl. Wolności 1

Ekspozycja jest zaproszeniem do świata kreowanego przez Józefa Wilkonia. Ten 90–letni mistrz ilustracji dziecięcej to też malarz, rzeźbiarz i autor scenografii. Zilustrował blisko dwieście książek dla dzieci i dorosłych – współpracował m.in. z „Naszą Księgarnią”, „Czytelnikiem”, Wydawnictwem Literackim, Krajową Agencją Wydawniczą. Jego oryginalny styl jest natychmiast rozpoznawalny dzięki charakterystycznej kresce, indywidualnym środkom wyrazu i malarskości przedstawienia.
Jedną z pierwszych ilustracji był paw, kolejnymi były ryby, tygrysy, mamuty, osiołek Joko, koty, psy, konie i wiele innych — przez lata powstał cały zwierzyniec.
Prezentowany na wystawie zwierzęcy repertuar jest niezwykły — stanowią go ilustracje, a także ilustracje przestrzenne — jak o swoich rzeźbach mówi sam Mistrz.
W kolejnych przestrzeniach wystawy przemierzysz przestworza, by następnie udać się w gęstwinę puszczy oraz do egzotycznej i nieujarzmionej dżungli, poznasz także tajemnice morskich głębin. Otworem stanie inspirujący świat trzech żywiołów — powietrza, ziemi oraz wody — mniej lub bardziej znany, nieustannie nas otaczający, w którym doskonale odnajdują się różnorodne zwierzęta. To świat zmieniających się zjawisk natury — choć niezwykle barwny, bywa także mroczny i tajemniczy.
To nie tylko ekspozycja dla najmłodszych, do rodzinnego eksplorowania i doświadczania. To też okazja do sentymentalnego powrotu do dzieciństwa i przypomnienia sobie literatury dziecięcej, która nas kształtowała.
Prezentowane na wystawie ilustracje oraz rzeźby pochodzą ze zbiorów Fundacji „Arka“ im. Józefa Wilkonia.

kuratorka: Agata Berger–Połomska
aranżacja: Łukasz Błażejewski

WYSTAWA CZASOWA
Praca i życie codzienne kobiet w Tychach na fotografiach w latach 1955–1989
do 31 grudnia 2020
GALERIA MUZEUM MIEJSKIEGO W TYCHACH
Centrum Medyczne „Paprocany”, ul. gen. Wł. Sikorskiego 101
Budowa i rozwój Tychów od lat 50. do 80. XX w., powstawanie kolejnych osiedli mieszkaniowych, przedszkoli, szkół, obiektów użyteczności publicznej i rozwój infrastruktury spowodowały ogromny wzrost liczby mieszkańców. W poszukiwaniu mieszkania i lepszych warunków do życia przybywały do Tychów całe rodziny z okolicznych miejscowości, dalszych części Polski i dawnych kresów wschodnich. Kobiety, mieszkanki Tychów, poza prowadzeniem gospodarstwa domowego, zatrudniały się jako przedszkolanki i nauczycielki w otwieranych przedszkolach i szkołach, jako opiekunki i pielęgniarki w żłobkach, w ośrodkach zdrowia, w szpitalach: miejskim i wojewódzkim. Pracowały w Miastoprojekcie przy projektowaniu osiedli, także na budowie w ramach przedsiębiorstw budujących miasto. Znajdowały zatrudnienie w rozwijającej się sieci handlowej i usługowej. W poszukiwaniu pracy wyjeżdżały również do sąsiednich miejscowości. Sytuacja zmieniła się na przełomie lat 60. i 70. XX w., kiedy rozbudowano ZEG, oddano m.in. do użytku Kombinat Ogrodniczy i Wytwórnię Serów Topionych, w których zatrudnienie kobiet wynosiło ponad 50% całej załogi.
Wystawa na wybranych fotografiach przedstawia kobiety w czasie wykonywania pracy w istniejących i powstających zakładach na terenie Tychów w latach 1955–1989, m.in. w przemyśle, handlu i usługach, w instytucjach oświatowych i służbie zdrowia. Prezentuje też życie codzienne. Scenki sytuacyjne zarejestrowane w różnej przestrzeni – w sklepach, na przystankach autobusowych, na spacerach z dziećmi, w drodze z kościoła, na organizowanych w mieście festynach i uroczystościach. Przedstawia kobiety zapracowane, w strojach roboczych, w strojach codziennych i „elegantki” na niedzielnych spacerach.
Prezentowane fotografie ukazują zaledwie niewielki wycinek życia kobiet w minionych latach. Pochodzą one ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach, m. in. z kroniki i albumów PSS Społem oraz kroniki ZEG.
autorzy fotografii: Jerzy Bierwiaczonek, Michał Cała, Andrzej Czyżewski, Ilona Dudek, Tadeusz Dyduch, Stanisław Jakubowski, Stanisław Kasperowicz, Zygmunt Kubski, Marek Nowicki, Krzysztof Pilecki, Kazimierz Seko, Paweł Trocha, Zygmunt Wieczorek
wystawę przygotowały: Barbara Kopia, Agnieszka Czyżewska
godziny otwarcia: poniedziałek–piątek: 7.30–18.00
wstęp wolny

WYSTAWA STAŁA

Sportowa strona miasta. Historia. Wydarzenia. Mistrzowie

TYSKA GALERIA SPORTU
Stadion Miejski, ul. Edukacji 7
Wystawa prezentuje związki rozwoju miasta i sportu. W atrakcyjny i czytelny sposób pokazuje, jak na tyskiej ziemi pojawiły się pierwsze organizacje kultury fizycznej i jak rozwijał się sport wśród mieszkańców Nowych Tychów.

Ekspozycja to również fascynujące historie piłkarskie i hokejowe, unikatowe fotografie, cenne trofea i pamiątki najlepszych tyskich sportowców: medalistek olimpijskich Lucyny Kałek i Karoliny Nai, siatkarskich mistrzyń Europy Aleksandry Jagieło i Sylwii Pyci-Jarosz, hokeistów Mariusza Czerkawskiego, Henryka Grutha i Krzysztofa Oliwy, triumfatora piłkarskiej Ligi Mistrzów Jerzego Dudka, bohatera kolarskich Wyścigów Pokoju Zygmunta Hanusika, himalaistów Adama Bieleckiego i Krzysztofa Wielickiego i wielu innych…

Tyską Galerię Sportu można spotkać też online

„Tyskie historie sportowe” to cykl krótkich filmów, prezentujących ciekawe wydarzenia sprzed lat. Przewodnikami po świecie tyskiego sportu są Piotr Zawadzki i Kamil Hajduk. Kolejne premierowe odsłony czekają w piątki o godz. 19.00 na facebookowym profilu Tyskiej Galerii Sportu (@TyskaGaleriaSportu). Do wirtualnego zobaczenia na piątkowych seansach: 3, 10, 17, 24 i  31 lipca

kurator: Piotr Zawadzki
godziny otwarcia: wtorek–piątek: 10.00–16.00 oraz podczas trwania meczów piłkarskich

Sierpień z Muzeum Miejskim w Tychach:

Lp. Organizator Rodzaj aktywności Miejsce odbywania Czas trwania Kwota za udział/bezpłatne Dane kontaktowe do zapisów
1. Muzeum Miejskie w Tychach Poznaj Stadion Miejski i Tyską Galerię Sportu – kameralne zwiedzanie Stadion Miejski, ul. Edukacji 7, zbiórka przed wejściem głównym do Tyskiej Galerii Sportu (ul. Baziowa) 1 sierpnia 2020 (sobota), godz. 11.00 wstęp wolny tel. 515 717 430 , e-mail: k.hajduk@tgs.tychy.pl; liczba uczestników ograniczona do 15 osób
2. Muzeum Miejskie w Tychach Kadry dzielnicy – powrót do przeszłości. Osiedle A wczoraj i dziś – kameralne warsztaty fotograficzne i spacer zbiórka ul. gen. Wł. Andersa (pod rzeźbą przodownicy pracy/murarki) 1 sierpnia 2020 (sobota), godz. 11.00–15.00 wstęp wolny tel. 32 327 18 20-21, wew. 24, e-mail: a. kura@muzeum.tychy.pl; liczba uczestników ograniczona do 10 osób
3. Muzeum Miejskie w Tychach Piłkarska środa w Tyskiej Galerii Sportu – kameralne zwiedzanie Stadion Miejski, ul. Edukacji 7 5 sierpnia 2020 (środa), godz. 11.00 wstęp wolny tel. 515 717 430 , e-mail: k.hajduk@tgs.tychy.pl; liczba uczestników ograniczona do 15 osób
4. Muzeum Miejskie w Tychach Premiera filmu online z cyklu „Tyskie historie sportowe” FB Tyska Galeria Sportu 7 sierpnia 2020 (piątek), godz. 19.00 dostęp bezpłatny nie dotyczy
5. Muzeum Miejskie w Tychach Poznaj Stadion Miejski i Tyską Galerię Sportu – kameralne zwiedzanie Stadion Miejski, ul. Edukacji 7, zbiórka przed wejściem głównym do Tyskiej Galerii Sportu (ul. Baziowa) 8 sierpnia 2020 (sobota), godz. 11.00 wstęp wolny tel. 515 717 430 , e-mail: k.hajduk@tgs.tychy.pl; liczba uczestników ograniczona do 15 osób
6. Muzeum Miejskie w Tychach Hokejowy piątek w Tyskiej Galerii Sportu – kameralne zwiedzanie Stadion Miejski, ul. Edukacji 7 14 sierpnia 2020 (piątek), godz. 11.00 wstęp wolny tel. 515 717 430 , e-mail: k.hajduk@tgs.tychy.pl; liczba uczestników ograniczona do 15 osób
7. Muzeum Miejskie w Tychach Premiera filmu online z cyklu „Tyskie historie sportowe” FB Tyska Galeria Sportu 14 sierpnia 2020 (piątek), godz. 19.00 dostęp bezpłatny nie dotyczy
8. Muzeum Miejskie w Tychach Piłkarska środa w Tyskiej Galerii Sportu – kameralne zwiedzanie Stadion Miejski, ul. Edukacji 7 19 sierpnia 2020 (środa), godz. 11.00 wstęp wolny tel. 515 717 430 , e-mail: k.hajduk@tgs.tychy.pl; liczba uczestników ograniczona do 15 osób
9. Muzeum Miejskie w Tychach Premiera filmu online z cyklu „Tyskie historie sportowe” FB Tyska Galeria Sportu 21 sierpnia 2020 (piątek), godz. 19.00 dostęp bezpłatny nie dotyczy
10. Muzeum Miejskie w Tychach Kosmiczne lata 70. i współczesność – spacer z cyklu „Sztuka w przestrzeni miasta” zbiórka pod pomnikiem Walki i Pracy/„Żyrafą” 22 sierpnia 2020 (sobota), godz. 11.00–12.30 wstęp wolny bez zapisów
11. Muzeum Miejskie w Tychach Raz widziałem przy niedzieli rybki srebrne trzy w kąpieli W świecie ilustracji i rzeźb Józefa Wilkonia” – kameralne oprowadzanie po wystawie Stary Magistrat, pl. Wolności 1 23 sierpnia 2020 (niedziela), godz. 16.00 wstęp wolny bez zapisów
12. Muzeum Miejskie w Tychach Hokejowy piątek w Tyskiej Galerii Sportu – kameralne zwiedzanie Stadion Miejski, ul. Edukacji 7 28 sierpnia 2020 (piątek), godz. 11.00 wstęp wolny tel. 515 717 430 , e-mail: k.hajduk@tgs.tychy.pl; liczba uczestników ograniczona do 15 osób
13. Muzeum Miejskie w Tychach Premiera filmu online z cyklu „Tyskie historie sportowe” FB Tyska Galeria Sportu 28 sierpnia 2020 (piątek), godz. 19.00 dostęp bezpłatny nie dotyczy
14. Muzeum Miejskie w Tychach Pierwsze osiedla „Nowych Tychów”: Osiedle B spacer 29 sierpnia 2020 (sobota), godz. 11.00–12.30 wstęp wolny bez zapisów

Wakacje z coolturką… pod chmurką” w mediatece, czyli zajęcia literacko – plastyczno – rekreacyjne dla dzieci 7+ (na świeżym powietrzu) we wtorki i czwartki o godz. 11.

Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: dział dla dzieci lub telefonicznie: 32 227 83 11

Bajkoopowiadacz

21 sierpnia o godz. 16 – bajkę opowie Justyna Biskup-Naumienko

Liczba miejsc także ograniczona, zapisy: dział dla dzieci lub telefonicznie: 32 227 83 11

Bajkoteka, czyli bezpłatne projekcje bajek i filmów dla dzieci w mediatece w środy o godz. 16 i piątki o godz. 11.

5 i 7 sierpnia– Baranek Shaun Farmageddon

12 i 14 sierpnia – BFG

19 i 21 sierpnia – Wyprawa Magellana

26 i 28 sierpnia – Mój przyjaciel Ufik

Liczba miejsc ograniczona, zapisy: dział dla dzieci lub telefonicznie: 32 227 83 11

Ponadto na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach można znaleźć:

– propozycje spędzania czasu, zwłaszcza z dziećmi – pod hasłem #NieZostawiamCzytelnika oraz na Facebookowym profilu MBP Tychy

– Wirtualną Studnię Życzeń, gdzie do 31 sierpnia na adres promocja@mbp.tychy.pl można przesłać propozycje wydarzeń, konkursów, gości, tytułów do zbiorów bibliotecznych.

Ze względu na pandemię koronwirusa i związane z nią wymogi sanitarne, liczba uczestników wszystkich imprez będzie ograniczona. W sierpniu należy więc zadbać o wejściówki na wrześniowe spotkania z Robertem Górskim (17.09. o godz. 18) i Katarzyną Bondą (22.09.godz. 18) w ramach cyklu „Tury kultury” oraz Alkiem Rogozińskim (21.09, godz. 18) w ramach „Portretów literackich”.

Wejściówki obowiązują także na wrześniowy „Czwartek z paletą” (24.09. o godz.18), w którym Agnieszka Kijas przedstawi malarski świat Henri Rousseau – „Tam, gdzie ryczy lew”. Wejściówki do odebrania od 24 sierpnia w dziale muzycznym.

W sierpniu obowiązują wakacyjne godziny pracy biblioteki.