Pierwsze spotkanie w nowej formule po czasowym ograniczeniu działalności Muzeum Miejskiego w Tychach. To jednocześnie premiera książki, która miała odbyć się 14 marca 2020 roku, oraz symboliczny finisaż wystawy. Data również nieprzypadkowa dla wszystkich miłośników muzeów. Właśnie na 16 maja 2020 roku była planowana tyska odsłona Europejskiej Nocy Muzeów, czyli wielkie święto muzealników i ich przyjaciół – wyjątkowy czas, pozwalający zerkać do miejsc zazwyczaj niedostępnych. Tym razem nie możemy spotkać się w realu, więc bądźmy razem online. Dla tych, którzy nie będą mogli dołączyć, będzie dostępny zapis spotkania.
Książka towarzysząca wystawie prezentuje w sposób syntetyczny dorobek Karla/Karola Pokornego, kamieniarza-rzeźbiarza z Katowic, tworzącego na przełomie XIX i XX wieku. Publikacja nie tylko przybliża sylwetkę i twórczość Pokornego, ale jest przede wszystkim podsumowaniem pracy badawczej Marii Lipok-Bierwiaczonek – jej poszukiwań w terenie i w archiwach, w trakcie których odnalazła m. in. dokumenty związane z działalnością firmy kamieniarskiej Pokornego. Sygnowane przez Karla/Karola Pokornego kamienne krzyże przydrożne, zwane Bożymi Mękami, można znaleźć od Bytomia po Goczałkowice i od Gliwic po Bojszowy i Bieruń. Na tle prac innych autorów wyróżniają się starannością wykonania, urodą motywów zdobniczych i ciekawymi rozwiązaniami kompozycyjnymi.
Z piaskowca i z marmuru. Dzieła mistrza Pokornego
premiera online książki
16 maja (sobota), godz. 18.00
spotkanie
online: streaming live na facebookowym profilu Muzeum
Miejskiego w Tychach (@MuzeumMiejskiewTychach)
dostęp bezpłatny
goście specjalni: Jacek Kuczowic (www.przydrozne.eu) i ks. Stanisław Puchała
o autorce: Maria Lipok-Bierwiaczonek – etnolog, dr nauk humanistycznych, w latach 1985–2004 kierownik Działu Etnografii w Muzeum Śląskim w Katowicach, od 2004 do 2014 dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach. Autorka książek i artykułów poświęconych dziedzictwu kulturowemu Górnego Śląska, m. in.: „Przy śląskich drogach. Kapliczki i krzyże przydrożne na Górnym Śląsku”(1998), „Świat najbliższy. Szkice antropologiczne o Górnym Śląsku, tradycji i kulturze”(2008), „Tychy oczywiste i nieoczywiste. Książęce ślady, dotknięcie sacrum i nowe miasto”(2015). Współautorka dwóch monografii Tychów (1996 i 2011) oraz monografii Wilamowic (2001), Bierunia (2007), Katowic (2012), tomu „Ziemia pszczyńska”(2007), dzieła „Historia Górnego Śląska”(Gliwice 2011, wyd. niemieckie Oldenburg 2015). Urodziła się w Mikołowie, od 1958 roku mieszka w Tychach.