Święto Konstytucji 3 Maja

Święto Konstytucji 3 Maja

wpis w: Aktualności | 0

Miejskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja będą miały ograniczony charakter i zakładają jedynie minimalny udział publiczności zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym – zachęcamy do udziału on-line w wydarzeniach rocznicowych, jak również do skorzystania z pomysłów tyskich instytucji kultury na celebrowanie w domowym zaciszu.

Obchody Święta Konstytucji 3 maja ograniczą się do tradycyjnej mszy świętej za ojczyznę o 12.00 w parafii pw. św. Marii Magdaleny w Tychach transmitowanej na kanale YouTube parafii. Na 18.15 zaplanowano transmisję online na kanale YouTube – TV Karolina koncertu usłyszymy Marcina Sidora i Kamila Pawłowskiego. Nie zabraknie kompozycji Chopina, Wieniawskiego, Ogińskiego czy Paderewskiego, a także poloneza z filmu „Pan Tadeusz” i melodii tradycyjnych.

Miejskie Centrum Kultury w Tychach z okazji Święta Konstytucji 3 Maja wraz z najmłodszymi tyszanami przygotowało 3 filmiki patriotyczne związane z tematyką majowych uroczystości. Publikowane będą na FB MCK.

Zapraszamy także do skorzystania z propozycji samodzielnego wykonania patriotycznych akcentów: flag (instrukcje zamieszczone zostaną 2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej na FB Klubu Urbanowice MCK), a także wiatraczków oraz ozdoby do okna w biało-czerwonych barwach (instrukcje zamieszczone zostaną podczas majówki na FB Klubu Wilkowyje MCK).

Do akcji przygotowywania flag zachęca także Młodzieżowy Dom Kultury im. Artystów Rodu Kossaków.

Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach proponuje dzieciom Pakiet Małego Patrioty. Na stronie internetowej i Facebooku Biblioteki zamieszczone zostaną pomysły na kreatywne zabawy plastyczne o tematyce patriotycznej oraz łamigłówki i krzyżówki (do pobrania) nawiązujące do tego tematu. W związku ze Świętem na Facebooku pojawi się także kolejna odsłona akcji Na WSZYSTKO jest… KSIĄŻKA.

Teatr Mały w Tychach począwszy od 2 maja na kanale soundcloud.com udostępniać będzie codziennie kolejny rozdział powieści Henryka Sienkiewicza pt. „Ogniem i mieczem” w interpretacji aktorów związanych z lokalną sceną: Anny Buczkowskiej i Pawła Drzewieckiego. Sięgnięcie po klasykę polskiej powieści historycznej, pisanej przez noblistę, jak sam się wyraził „dla pokrzepienia serc”, być może dziś, w czasie gdy nasze życiowe aktywności wyhamowują, pozwoli wsłuchać się w mistrzowską prozę z większą niż kiedykolwiek uwagą, a kolejne spotkanie ze Skrzetuskim, Heleną, Bohunem, Zagłobą i Podbipiętą umilą widzom czas oczekiwania na powrót do tradycyjnej teatralnej aktywności.