Teatr Mały w Tychach proponuje w tym miesiącu ciekawe wydarzenia, które mogą zainteresować różne grupy odbiorców. Wśród propozycji znalazło się m.in. zwiedzanie teatru, wystawa malarstwa, warsztaty, kino i oczywiście przedstawienia dla dorosłych, ale
i najmłodszych miłośników teatru.
Zwiedzanie Teatru
8.05.2018 godz. 08.30
Zapraszamy starsze dzieci przedszkolne i uczniów szkół podstawowych na zwiedzanie Teatru Małego.
Podczas ok. godzinnej wycieczki opowiemy Wam kto pracuje w Teatrze, pokażemy najciekawsze miejsca, odkryjemy przed Wami magię sceny i (niektóre) nasze najskrytsze tajemnice.
Opiekunów grup zorganizowanych prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.
godz. 8:30 – wolny termin
godz. 11:30 – wolny termin
Spektakl dla dzieci od lat 4
”Puste miejsca. Podczas moich niekończących się wędrówek przez miasto wciąż spotykałem (dzieje się to nadal) puste miejsca. Coś się skończyło lub kończyło właśnie, zostawały ślady po ludziach, których już nie było. Jedni umierali, inni zmieniali adres – wyprowadzali się. Zostawały po nich ślady na ścianach, podłodze, drobne przedmioty, fragmenty czegoś co może było meblem, szkatułką, czasem zdjęcia – strzępy ich życia. To było (jest nadal) bardzo inspirujące. Czasem czułem się jak detektyw, częściej jak przybysz z innej przestrzeni, z innego świata”.
Jacek Rykała
Wernisaż wystawy odbędzie się 18 maja o godz. 18:00
Wystawa potrwa do 15.06.2018
Galeria czynna od wtorku do soboty w godz. 10:00 – 18:00.
Woyzeck
Georg Buchner /spektakl Otwartej Sceny Teatru Tychy/
„Woyzeck” to ostatni, najwybitniejszy dramat napisany przez 23-letniego Georga Buchnera, tuż przed jego śmiercią w 1836 roku. Dramat nieukończony, fragmentaryczny, a jednak działający jak bomba z opóźnionym zapłonem. Wydany niemal pół wieku po śmierci autora, a wystawiony po raz pierwszy dopiero w roku 1913, okazał się źródłem inspiracji dla kolejnych pokoleń – dla XIX-wiecznych naturalistów, ekspresjonistów z początków XX stulecia, dla Bertolta Brechta. W kolejnych epokach „Woyzeck” okazywał się tekstem na wskroś współczesnym….”
Kameralny spektakl w reżyserii Macieja Gorczyńskiego – przygotowany z udziałem studentów i absolwentów Wydziału Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych w Bytomiu – wydobywa gęstą, cielesną i materialną tkankę tekstu, jednocześnie wyłamując się z tradycji realistyczno – naturalistycznych inscenizacji „Woyzecka”.
Czytania rocznicowe
21.05.2018 godz. 17.00
Pasaż Kultury Andromeda / wstęp wolny
a jak poszedł król na wojnę
W 176. rocznicę urodzin Marii Konopnickiej
Najwybitniejsza polska poetka okresu realizmu. Pisała nie tylko wiersze. W jej dorobku znalazły się również: poematy, nowele, szkice, obrazki, teksty publicystyczno-reportażowe i prace krytycznoliterackie. Tłumaczyła. „W jej utworach można odnaleźć i śmiałość tematyki, i subtelność analizy psychologicznej, bogactwo oryginalnych form narracyjnych, nowatorstwo i wysoki kunszt pisarski. Wiersze poetki, będące pokłosiem jej pobytu we Włoszech i Francji, należą bez wątpienia do najlepszych osiągnięć współczesnej poezji. Badacze twórczości Konopnickiej uważają, że sztandarowej poetce szkolnych akademii zrobiono krzywdę, redukując ją do tychże: „Konopnickiej przez ostatnie sto lat praktycznie nie czytano – nią się posługiwano.” /Lena Magnone, „Maria Konopnicka. Lustra i symptomy”/.
Czas znów zacząć czytać!
Andromeda – kino, jakie znamy
21.05.2018 godz. 18.00
Pasaż Kultury Andromeda/ wstęp wolny
„Party”
Janet (Kristin Scott Thomas) organizuje domowe przyjęcie w gronie najbliższych, aby uczcić swój awans na ministrę zdrowia w brytyjskim rządzie.
Wśród gości są sarkastyczna April (Patricia Clarkson) i jej mąż Gottfried (Bruno Ganz), zwolennik medycyny alternatywnej; para wyzwolonych lesbijek – Martha (Cherry Jones) oraz jej o kilkanaście lat młodsza partnerka Jinny (Emily Mortimer); dziwnie podenerwowany bankier Tom (Cillian Murphy), który zaczyna imprezę od wciągnięcia kreski kokainy w toalecie.
Tymczasem mąż gospodyni, Bill (Timothy Spall), zdaje się kompletnie niezainteresowany całą sytuacją. Siedzi osowiały na środku salonu, bez słowa sączy wino i tylko od czasu do czasu puszcza ekscentryczną muzykę z płyty winylowej.
Zapisy: pasazkulturyandromeda@teatrmaly.tychy.pl lub SMS 601 451 125
reżyseria: Sally Potter
scenariusz: Sally Potter
gatunek: Dramat, komedia
produkcja: Wielka Brytania
„W krainie muzyki to projekt edukacyjny dla dzieci w wieku od 4 lat ukierunkowany na prezentację różnorodnych gatunków muzycznych, w ramach którego dzieci poznają sylwetki i twórczość kompozytorów. Każdemu spotkaniu towarzyszy gość specjalny i jego instrument.
Stanisław Przygoda– waltornia
Zdzisław Smucerowicz- prowadzenie, akompaniament
Warsztaty z okazji Metropolitalnego Święta Rodziny.
Technika wykonania: rysunek kredkami, pastelami, wydzieranka
Uwaga! Ograniczona ilość uczestników.
Framuga lśniącego okna to brama, w której malowany jest codziennie niezwykły obraz. Oto rozpoczyna się poranny rytuał wyglądania bab przez okna. Czy to kobiety solidarne i postępowe, czy raczej może zaściankowe i chowające się po kątach baby?
Jedno jest pewne – baby babom zgotowały ten los.
Wieczór autorski dr Lucyny Smykowskiej-Karaś.
Kulturoznawca, doktor nauk humanistycznych, eseistka, poetka, animatorka kultury.
Autorka i prowadząca projekt Kawiarenki Kulturalno- Literackiej w Bibliotece Śląskiej w Katowicach (od 2007), w ramach której organizuje cykliczne spotkania z interesującymi osobowościami śląskiej kultury i nauki.
Swoje teksty poetyckie publikowała w licznych antologiach i na stronach internetowych. Do tej pory ukazały się dwa tomy z wierszami: „Od siebie do siebie”, „Osiemnaście” oraz książka „Polskie śląskie nazwisko. Rodzinna historia życiem podpisana” (Katowice 2017).
Wieczór poświęcony twórczości, a w niej tematyce śląskiej i polskiej tożsamości, opartej na trudnych losach rodzinnych oraz problematyce społecznej i kulturalnej Górnego Śląska, która jest głównym przedmiotem badań i działań bohaterki wieczoru.