Zapraszamy na kolejne spotkania z cyklu „Andromeda – kino, jakie znamy”.
Teatr Mały zaprosił do udziału studentów polskich szkół filmowych oraz reżyserów bezpośrednio związanych ze Śląskiem.
Przedstawiamy Państwu cały repertuar.
Akademia Sztuki Filmowej
6.11 godz. 18.00
/spotkanie ze studentami polskich uczelni filmowych/
- „Wyzwolenie”
reż. Andrzej Święch – Warszawska Szkoła Filmowa
„Dziadek” to intymny portret człowieka zmagającego się z wyzwaniami starości z oddaniem i pogodą ducha. Skupiając się na zwyczajności dnia codziennego film oferuje inspirację, humor i wgląd w determinację człowieka, który nigdy nie powinien się poddawać.
- „Daniel”
reż. Anastazja Dąbrowska – WRiT im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
Bohater to młody chłopak, który spędza wakacje na koloniach dla osób z zespołem Downa. Kamera podgląda rozmowy Daniela z kolegami. A chłopcy, jak to chłopcy – rozmawiają o dziewczynach. Absolutnie poważnie. Padają pytania o to: „Co daje taka bliskość?” lub „Jaki jest prawidłowy sposób, aby tę miłość wyrazić?”. Szukanie odpowiedzi to nie jedynie zagwozdka nastolatków, ale problem każdego z nas
- „Adaptacja”
reż. Bartosz Kruhlik – Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, TV i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi
- Zmiana struktury lub funkcji organizmu zwiększająca szanse przeżycia.
2. Przystosowanie się jednostki do życia w nowych warunkach, lub zewnętrznego stresu.
3. Przyzwyczajanie się wzroku do widzenia w ciemności.
Spotkanie z Mistrzem
/ projekcje filmów i spotkania z twórcami filmowymi/
20.11| 18.00
- „ Ja, Olga Hepnarova”
reż. Petr Kazda, Tomáš Weinreb
zdjęcia: Adam Sikora
gatunek: biograficzny, dramat
produkcja: Czechy, Polska, Francja, Słowacja 2016
Oparta na faktach historia opowiada o młodej kobiecie, która 10 lipca 1973 roku wjechała ciężarówką w ludzi stojących na przystanku tramwajowym na praskich Holešovicach. W czasie procesu potwierdziła, że jej intencją było zabicie jak największej liczby osób. Tuż przed zdarzeniem, Olga wysłała list do lokalnych gazet, w którym tłumaczyła powody swojego zachowania: Jestem samotnikiem. Człowiekiem zniszczonym przez ludzi. Mam wybór – zabić siebie albo innych. Wybieram zemstę. To zbyt proste, by opuścić ten świat cichym samobójstwem. (…) Mój wyrok: Olga Hepnarová zostanie ofiarą swojego własnego bestialstwa, skazaną na karę śmierci. Faktycznie tak się stało – Olga była ostatnią kobietą w byłej Czechosłowacji, na której wykonano karę śmierci.
4.12| 18.00
- „Latawce”
reż. Beata Dzianowicz
gatunek: dokumentalny
produkcja: Polska 2008
„’Latawce” to zapis współczesnego Kabulu z perspektywy afgańskiego nastolatka, a także opowieść o tym, jak w młodych malarzach i muzykach rodzi się pasja filmowa. Mimo poetyckiego tytułu, 'Latawce' są wstrząsającą, choć niepozbawioną dowcipu opowieścią o szkole artystycznej w Kabulu. Reżyserka była w Afganistanie w 2002 roku, gdy Polska Akcja Humanitarna tę szkołę odbudowywała.
18.12| 18.00
- „Jestem mordercą”
reż. Maciej Pieprzyca
gatunek: thriller, psychologiczny
produkcja: Polska 2016
Thriller psychologiczny inspirowany prawdziwymi wydarzeniami z początku lat 70-tych. Głównym bohaterem filmu jest młody milicjant, który po niepowodzeniu dotychczasowego śledztwa, zostaje szefem grupy dochodzeniowej mającej złapać seryjnego zabójcę kobiet.