Light&Sound Festival

Light&Sound Festival

wpis w: Aktualności | 0

Tegoroczna edycja Tychy Light&Sound Festival odbywa się pod hasłem ZIEMIA i to właśnie ona zawładnie pokazami mappingu na pięknym budynku Browaru  Obywatelskiego. Tradycją tego wydarzenia są również energetyczne koncerty i wystawy, a w tym oku mamy ich łącznie siedem! Jedno trzeba przyznać, to będzie potężna dawka sztuki!

16:00 Chłodno

Chłodno to duet dwojga przyjaciół ze Śląska, czyli Julki oraz Szymona, który powstał we wrześniu 2019 roku. W swoich utworach łączą nostalgiczne ciepło letnich wieczorów wraz z melancholijnym wydźwiękiem jesieni. Opowiadają o sprawach, które zakurzone i zawstydzone leżą na dnie serca każdego człowieka. Dwie różne perspektywy, dwie różne dusze, ale w ich muzyce łączą się w jedno. Na swoim koncie mają wydaną płytę EP. Dwie trasy koncertowe, które sami zorganizowali. Wywiad oraz koncert w „Czwórce” Polskiego Radia oraz koncert na „Sofar Sounds Katowice”. Wystąpili również na Festiwalu Lato na Fortach przed zespołem Sonbird. Chłodno zostało wybrane do projektu „My Name Is New” wytwórni Kayax.

17:00 Wernisaż wystawy prac studentów Wyższej Szkoły Technologii Informatycznych w Katowicach

17:30 SIDOR x S-AGE


Kolejny tyski akcent, ale przede wszystkim unikatowa fuzja muzyki klasycznej i elektronicznej. Projekt o innowacyjnej koncepcji połączenia dwóch różnych światów. Powołany do życia przez duet muzyków poszukujących nowej jakości w muzyce poważnej.

18:30 Wernisaż wystawy „Kto tu tańczy? – ukryte” Izabeli Wądołowskiej

„Ukryte” to zdecydowanie wystawa niestandardowa. Oglądając gotowe już prace, będziesz mógł się poczuć, jak podglądający sam proces tworzenia. Ślady, struktury i odbicia widoczne na płótnach mogą odsłonić przed Tobą tak nieszablonowe informacje, jak ułożenie ciała osób tworzących, ich ekspresję, emocje i historie, które działy się podczas powstawania obrazów. Będziesz mógł przypomnieć sobie, jaką naturalność i surowość z warstw naszego życia może wyłaniać sztuka. Tak żywe zapisy autorek są do sczytania w tym, co widoczne, i w tym, co tańczy gdzieś pomiędzy, w nieujawnionych przestrzeniach płótna. Wystawa zaprasza do odczucia Nieuchwytności, która prowadzi obie artystki w pracy twórczej. Pokazuje, jak wiele w maźnięciach, liniach i plamach zapisanej jest przestrzenności, pamięci ruchu i czasu – chociaż wciąż mówimy o dwuwymiarowych płótnach. Strukturę tej wystawy tworzyć będą cztery warstwy: klasyczna forma wystawiennicza obrazów Izabeli Wądołowskiej i Agnieszki Kuśpiel (autorek wydarzenia) instalacja malarska (tworzona całym ciałem w trakcie intuicyjnego podążania za sobą) video-performance (z muzyką Kuby Kuśpiela) oraz gościnny performance na żywo Ewy Wolf.


18.45 Wernisaż wystawy „Dziewczyny z osiedla” Justyny Biskup-Naumienko

Przedstawiamy 21 portretów kobiet – mieszkanek Tychów, które zgłosiły się na casting do Miejskiego Centrum Kultury w Tychach.Portrety są interpretacją bohaterek tyskich osiedli. A – Anna, B- Barbara i tak wędrując przez kolejne litery alfabetu Miasto TychyAutorką projektu „Dziewczyny z osiedla” jest Justyna Biskup-Naumienko, od 13 lat tyszanka, artystka na co dzień pracująca z dziećmi w obszarze teatru i sztuki, absolwentka Liceum Plastycznego im. J. Malczewskiego w Częstochowie i pracowni litografii w WSP w Częstochowie oraz Reżyserii Teatrów Dzieci i Młodzieży w PWST we Wrocławiu.Skąd pomysł na „Dziewczyny z osiedla”?
Jak pisze sama artystka:
„Urzekła mnie skrótowa forma zapisu i wymowy nazw osiedli.
A potem pojawiły się pytania i 21 imion.
Wiedziałam, że je namaluję, ale nie wiedziałam kiedy…Dzisiaj spełniam marzenie!”

19:00 Koncert zespołu CUKIER

Wzmożona praca, zaangażowanie, determinacja i wielkie pokłady talentu sprawiły, że na początku 2020 roku zespół CUKIER  podpisał profesjonalny kontrakt fonograficzny z wytwórnią Kayax.

19 czerwca ukazał się ich debiutancki krążek o tytule „JEDEN”

      Cukier powstał z inicjatywy Amadeusza Krebsa, który przygotowywał swój producencki debiut. Początkowo miała być to płyta, do której Krebs chciał zaprosić gości z rożnych muzycznych światów. Podczas pracy studyjnej z zaproszonym na sesje Bartkiem Caboniem szybko stało się jasne, że projekt będzie duetem. Panowie, którzy na co dzień grają w zespole Dawida Kwiatkowskiego postanowili przygotować wspólnie całą płytę, łącząc dotychczasowe pomysły i doświadczenia.

O albumie „JEDEN”


Album powstał w wyniku wiecznych muzycznych sprzeczek i tarć między Caboniem i Krebsem. Warstwa tekstowa to, pomimo jej abstrakcyjności, zbiór opowieści, które wydarzyły się naprawdę i pośrednio lub nie dotyczą chłopaków. Każdy utwór to osobna historia – od dubajskich dziewczyn i dekadenckiego światła przez pieniądze, do historii i przygód miłosnych. Muzyka to mieszanka wielu gatunków – znajdują się tu mocne, basowe bangery niszczące głośniki w każdym samochodzie, numery do założenia białych rękawiczek i przetańczenia całej nocy czy oldschoolowe beaty, przez które spodnie same się opuszczają w kroku.

20:00 Konkurs Mappingu

20:45 Koncert Karoliny Czarneckiej

Karolina Czarnecka porusza się po różnych dziedzinach sztuki i bada ich granice. Zasłynęła piosenką „Hera koka hasz LSD”, którą wykonała na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2014 r. Jest dyplomowaną lalkarką i prawie dyplomowaną aktorką dramatyczną; współtworzy grupę teatralno-kabaretową Pożar w Burdelu i jest członkinią Żelaznych Wagin oraz Gangu Śródmieście.

W 2014 roku artystka wydała debiutancką solową EP-kę „Córka”, na której znalazły się – obok przeboju z PPA – piosenki „Zjawa” czy „Demakijaż” z gościnnym udziałem L.U.C. Wiosną 2018 r. miał swoją premierę album „Solarium 2.0” – promowany singlami „Anaruk” i „Mój pokój” – będący swoistą kontynuacją opowieści rozpoczętej na pierwszym krążku. Płytę promowała trasa koncertowa „Solarium 2.0 18/19”. Artystka zagrała również znakomicie przyjęte koncerty na Pol’and’Rock Festival 2019 oraz na Scenie Ż Męskiego Grania w Krakowie.

W listopadzie 2019 ukazała się płyta „Cud”, którą promują single „Módl się za nami” i „Trzydzieści”. Artystka mówi o „Cudzie”: Jest rapowo i folkowo. Konserwatywne wartości i magię Podlasia zderzam z liberalną bańką, którą współtworzy Warszawa, miasto w którym żyję. Zderzam Wschód z Zachodem, sacrum z profanum, folk z rapem i nieustannie szukam świeckiej duchowości.

W maju artystka wysłała klipem-pocztówkę z Wyspy Kwarantanna do piosenki „Polska musi uwierzyć w miłość”, a 21 sierpnia ukazał się singiel „Pielgrzymka”, w którym gościnnie rapuje Sarius.

22:10 Ogłoszenie wyników Konkursu Mappingów i pokaz prac laureatów