Michał Brożek w ogólnopolskim projekcie #calapolskaspiewawdomu

Michał Brożek w ogólnopolskim projekcie #calapolskaspiewawdomu

wpis w: Aktualności | 0

Michał Brożek, dyrygent tyskiego chóru Cantate Deo jest jednym z 37 uczestników projektu #calapolskaspiewawdomu, ogólnopolskiej inicjatywy chóralnej, kompendium tradycyjnych pieśni, które powinien znać każdy Polak. Utwór „Stoi u wody” należący do „10 pieśni śląskich” zaprezentowany został na YT, na którym znajdziemy podsumowanie akcji oraz kilkadziesiąt utworów wyśpiewanych przez dyrygentów z całego kraju. Cel jest jeden: ocalenie dziedzictwa kulturowego, bo okazuje się, że wiele spośród prezentowanych pieśni jest Polakom nieznanych.

Akcję #calapolskaspiewawdomu wymyśliła Justyna Dziuma z portalu Chórtownia.org, największego w Polsce miejsca w sieci zrzeszającego i integrującego środowiska chóralne. W ramach tej inicjatywy dyrygenci chóralni z całej Polski przygotowali utwory ze śpiewnika zawierającego ponad 100 piosenek, które teoretycznie zna każdy Polak. Okazuje się jednak, że wiele z nich pozostaje nieznanych i to właśnie popularyzacja tych mniej popularnych stała się celem projektu.Michał Brożek, dyrygent tyskiego chóru Cantate Deo jest jednym z 37 uczestników projektu #calapolskaspiewawdomu, ogólnopolskiej inicjatywy chóralnej, kompendium tradycyjnych pieśni, które powinien znać każdy Polak. Utwór „Stoi u wody” należący do „10 pieśni śląskich” zaprezentowany został na YT.Michał Brożek, dyrygent tyskiego chóru Cantate Deo jest jednym z 37 uczestników projektu #calapolskaspiewawdomu, ogólnopolskiej inicjatywy chóralnej, która zaowocowała kompendium tradycyjnych pieśni, które powinien znać każdy Polak. Utwór „Stoi u wody” należący do „10 pieśni śląskich” zaprezentowany został na kanale YT, na którym znajdziemy podsumowanie akcji oraz kilkadziesiąt utworów wyśpiewanych przez dyrygentów z całego kraju. Cel jest jeden: ocalenie dziedzictwa kulturowego, bo okazuje się, że wiele spośród prezentowanych pieśni jest Polakom nieznanych.

Akcję #calapolskaspiewawdomu wymyśliła Justyna Dziuma z portalu Chórtownia.org, największego w Polsce miejsca w sieci zrzeszającego i integrującego środowiska chóralne. W ramach tej inicjatywy dyrygenci chóralni z całej Polski przygotowali utwory ze śpiewnika zawierającego ponad 100 piosenek, które teoretycznie zna każdy Polak. Okazuje się jednak, że wiele z nich pozostaje nieznanych i to właśnie popularyzacja tych mniej popularnych stała się celem projektu.

Stąd też, na kanał YT Chórtowni trafiło kilkadziesiąt filmików nagranych przez polskich dyrygentów – przystępna forma umożliwia łatwą naukę tekstów i melodii. W projekcie wzięło udział łącznie 37 dyrygentów (i nie tylko), którzy przygotowali 57 utworów, co stanowi ponad połowę śpiewnika.

W minionym miesiącu miało miejsce podsumowanie akcji na YT: z filmu można dowiedzieć się, ile nagrań zrealizowano, którzy dyrygenci wzięli udział w projekcie oraz posłuchać wypowiedzi zaproszonych gości, m.in. prof. Agnieszki Franków-Żelazny, dyrektora programowego Śpiewającej Polski oraz Daniela Cichego, szefa Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.